Hanife Hanım’ın Sihirli Elleri
0
Hanife hanımın sihirli elleri

İstanbul Paşabahçe doğumluyum, evli ve iki erkek çocuk annesiyim. 1985-2011 yılları arasında kurumsal şirketlerde yönetici olarak çalıştım.

Resim sanatına olan tutkum, çocuk yaşlardan beri hayatımdaydı. 2010 yıllında Silivri Kültür Merkezinde resim kursuna başladım. Dördüncü senenin sonunda, profesyonel resim yapmaya başladım ve hala çalışmalarımı sürdürüyorum. 7 kişisel sergi ve birçok karma sergiye katıldım. 

2015 yılında içsel olarak kendime sorduğum bir soru ile evrene başka gözle bakmaya başladım. Bu bakış, beni bilgi açlığına ve bu konuda kendimi geliştirmeye yönlendirdi. Konu ile alakalı profesyonellerden çok sayıda eğitim aldım.  Şuan ek olarak, biyoenerji ve farkındalık eğitmenliği yapıyor, danışanlarıma destek veriyorum. İlerlediğim bu kadim yol, hobilerime de etki etti. Kızılderili ve Şamanik bir ritüel olan düş kapanı ( dream catcher) ve bohem tarzı  tasarımlar yapmaya  başladım. Profesyonel resim hayatım devam ederken, hayatıma mandala girdi. 

Mandala ; Sanskritçe basitçe çember anlamına gelir. Enerjiyi tutan kap olarak tanımlanabilir. Yani mandalayı yaparken ki hisleriniz ve dileklerinizin mandala tarafından tutulduğuna inanılıyor. Güzel enerjiler yüklediğiniz bir mandalayı tılsım gibi üzerinizde taşımayı ya da duvarınıza asmayı tercih edebileceğiniz gibi, olumsuz enerjileri aktardığınız mandalaları da yakıp küllerini savurarak sembolik bir şifalanma süreci yaratabilirsiniz. Hinduizm ve Budizmde de evrenin yapısını simgelediği düşünülen ritüel ve meditasyon amacı için kullanılan merkezden bir nokta ile çevresine çizilen halkalar ve diğer şekillerden oluşan dairesel bir bütünlüğü olan bir şifa tekniğidir. Sağ beyin ve sol beyin arasında denge kurar. Mandalalar her zaman daire şeklindedirler, kare şeklindeki motifleri dahi yuvarlak formdadırlar. Merkezden başlayarak birbirinden farklı sembollerin bir araya gelmesiyle bütünü oluşturan, bütünü simgeleyen bir desene sahiptir. Kırk bin yıl öncesine dayandığı bilinen mandalanın mağara duvarlarına çizilen resimlerde izine rastlanmıştır. Ayrıca, dünyaca ünlü Psikoloji Bilimi’nin duayenlerinden Carl Jung’da dikkati merkezde yoğunlaştırması, kişilere kelimelere kısıtlanmak yerine resim şeklinde nasıl hissettiklerini görme olanağı sunması ve ruh dünyalarında yepyeni kapılar açması etkisinden dolayı, mandalanın iyileştirici etkisininden faydalanmış ve hastalarına tavsiye etmiştir. 

Hayat bir yolculuk ve bu yolculukta neyi deneyimlemek isterseniz, evren onu size sunuyor.

   Sevgi ve saygılarımla….

Yorumunuzu yapın

Your email address will not be published.

0

ÜST

X